Rakkautta ja Anarkiaa

Rakkautta & Anarkiaa 2021

Suomen suurin ja kaunein elokuvafestivaali on taas täällä!
Helsinki International Film Festival - Rakkautta & Anarkiaa 16.9.-26.9.2021.

 

Rakkautta & Anarkiaa järjestetään 34. kerran ja Finnkino on totutusti mukana mahdollistamassa elokuvakulttuurin moninaisuutta sekä juhlistamassa elokuvan ilosanomaa!

Rakkautta & Anarkiaa ohjelmisto löytyy kokonaisuudessaan https://hiff.fi/festivaali/ohjelma/ . Jos edellisen vuoden merkit pitävät paikkansa, liput kannattaa hankkia etukäteen. Liput myydään Rakkautta & Anarkiaa lippukaupassa, joten Finnkinon kautta lippuja ei myydä, näin ollen myöskään Finnkinon sarjalippuja ei voi käyttää Rakkautta & Anarkiaa näytöksiin. 

Tänä vuonna R&A: näytöksiä nähdään Finnkinolla kolmessa eri teatterissa Helsingissä: Maximissa, Itiksessä ja Kinopalatsissa. 

 

Ohjelmisto ja liput ››

Lipunmyynti on käynnissä!

Perjantai 17.9.

 

KINOPALATSI 1

 

14:45

ABSOLUTE DENIAL

71 min

https://hiff.fi/elokuvat/absolute-denial/

16:45

CAPTAINS OF ZAATARI

73 min

https://hiff.fi/elokuvat/captains-of-zaatari/

18:45

CENTER STAGE

126 min

https://hiff.fi/elokuvat/center-stage/

21:30

APPLES

91 min

https://hiff.fi/elokuvat/apples/

 

KINOPALATSI 2

 

16:15

SCHOOLGIRLS

97 min

https://hiff.fi/elokuvat/schoolgirls/

19:00

GAGARINE – KIERTORADALLA

98 min

https://hiff.fi/elokuvat/gagarine-kiertoradalla/

 

KINOPALATSI 7

 

15:45

THE NOWHERE INN

91 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-nowhere-inn/

18:00

PASSION

92 min

https://hiff.fi/elokuvat/passion/

20:30

THE PINK CLOUD

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-pink-cloud/

 

KINOPALATSI 8

 

18:30

MLK/FBI

104 min

https://hiff.fi/elokuvat/mlk-fbi/

21:00

POLY STYRENE: I AM A CLICHÉ

89 min

https://hiff.fi/elokuvat/poly-styrene-i-am-a-cliche/

 

KINOPALATSI 9

 

18:15

ALMA

100 min

https://hiff.fi/elokuvat/alma/

20:45

DAVID BYRNE’S AMERICAN UTOPIA

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/david-byrnes-american-utopia/

 

KINOPALATSI 10

 

18:15

CANNON ARM AND THE ARCADE QUEST

97 min

https://hiff.fi/elokuvat/cannon-arm-and-the-arcade-quest/

20:45

SLALOM

92 min

https://hiff.fi/elokuvat/slalom/

 

MAXIM 1

 

14:15

CHARLATAN

118 min

https://hiff.fi/elokuvat/charlatan/

16:45

LUXOR

85 min

https://hiff.fi/elokuvat/luxor/

18:45

SHIRLEY

107 min

https://hiff.fi/elokuvat/shirley/

21:00

THE WORLD TO COME

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-world-to-come/

 

MAXIM 2

 

15:00

AFTER LOVE

89 min

https://hiff.fi/elokuvat/after-love/

17:00

HELLO WORLD

87 min

https://hiff.fi/elokuvat/hello-world/

19:00

THE GIRL AND THE SPIDER

99 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-girl-and-the-spider/

21:15

SPRING BLOSSOM

73 min

https://hiff.fi/elokuvat/spring-blossom/

 

FINNKINO ITIS 7

 

18:00

HONEY CIGAR

100 min

https://hiff.fi/elokuvat/honey-cigar/

20:30

THE LAST SHELTER

85 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-last-shelter/

 

FINNKINO ITIS 8

 

18:00

RELIC

89 min

https://hiff.fi/elokuvat/relic/

20:15

BREAKING SURFACE

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/breaking-surface/

 

Lauantai 18.9.

 

KINOPALATSI 1

 

12:15

SCHOOLGIRLS

97 min

https://hiff.fi/elokuvat/schoolgirls/

14:45

INTRODUCTION

66 min

https://hiff.fi/elokuvat/introduction/

16:30

DAVID BYRNE’S AMERICAN UTOPIA

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/david-byrnes-american-utopia/

19:00

QUO VADIS, AIDA?

101 min

https://hiff.fi/elokuvat/quo-vadis-aida/

21:30

SWAN SONG

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/swan-song/

 

KINOPALATSI 2

 

12:00

MEMORIA

136 min

https://hiff.fi/elokuvat/memoria/

15:00

BAD LUCK BANGING OR LOONY PORN

106 min

https://hiff.fi/elokuvat/bad-luck-banging-or-loony-porn/

17:45

BALLAD OF A WHITE COW

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/ballad-of-a-white-cow/

20:15

THE DISSIDENT

112 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-dissident/

 

KINOPALATSI 7

 

13:30

PASSION

92 min

https://hiff.fi/elokuvat/passion/

16:00

LAN YU

86 min

https://hiff.fi/elokuvat/lan-yu/

18.30

CROCK OF GOLD

– A FEW ROUNDS WITH SHANE MACGOWAN

 

124 min

https://hiff.fi/elokuvat/crock-of-gold-a-few-rounds-with-shane-macgowan/

21:15

THE FIRST 54 YEARS – AN ABBREVIATED

MANUAL FOR MILITARY OCCUPATION

 

110 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-first-54-years-an-abbreviated-manual-for-military-occupation/

 

KINOPALATSI 8

 

13:00

CAPTAINS OF ZAATARI

73 min

https://hiff.fi/elokuvat/captains-of-zaatari/

15:15

ME AND THE CULT LEADER

114 min

https://hiff.fi/elokuvat/me-and-the-cult-leader/

18:00

THE SLEEPWALKERS

107 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-sleepwalkers/

20:30

HIT THE ROAD

93 min

https://hiff.fi/elokuvat/hit-the-road/

 

KINOPALATSI 9

 

13:15

THE PEOPLE UPSTAIRS

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-people-upstairs/

15:45

THE NOWHERE INN

91 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-nowhere-inn/

18:45

CRYPTOZOO

90 min

https://hiff.fi/elokuvat/cryptozoo/

21:00

BREAKING SURFACE

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/breaking-surface/

 

KINOPALATSI 10

 

13:15

LUZZU

94 min

https://hiff.fi/elokuvat/luzzu/

15:45

ALMA

100 min

https://hiff.fi/elokuvat/alma/

18:15

HONEY CIGAR

100 min

https://hiff.fi/elokuvat/honey-cigar/

20:45

WHAT DO WE SEE WHEN WE LOOK AT THE SKY?

150 min

https://hiff.fi/elokuvat/what-do-we-see-when-we-look-at-the-sky/

 

MAXIM 1

 

14:15

MAIJA ISOLA

96 min

https://hiff.fi/elokuvat/maija-isola/

16:15

THE WORLD TO COME

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-world-to-come/

18:30

WHEEL OF FORTUNE AND FANTASY

212 min

https://hiff.fi/elokuvat/wheel-of-fortune-and-fantasy/

21:00

I’M YOUR MAN

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/im-your-man/

 

MAXIM 2

 

14:30

NÄIN PILVET KUOLEVAT

80 min

https://hiff.fi/elokuvat/nain-pilvet-kuolevat/

16:30

JOEN TOISELLA PUOLEN

92 min

https://hiff.fi/elokuvat/joen-toisella-puolen/

19:00

MY SALINGER YEAR

101 min

https://hiff.fi/elokuvat/my-salinger-year/

21:15

SKIES OF LEBANON

92 min

https://hiff.fi/elokuvat/skies-of-lebanon/

 

FINNKINO ITIS 7

 

18:00

SOUAD

102 min

https://hiff.fi/elokuvat/souad/

20:30

THE MAN WHO SOLD HIS SKIN

104 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-man-who-sold-his-skin/

 

FINNKINO ITIS 8

 

18:00

MLK/FBI

104 min

https://hiff.fi/elokuvat/mlk-fbi/

20:30

GAIA

96 min

https://hiff.fi/elokuvat/gaia/

 

Sunnuntai 19.9.

 

KINOPALATSI 1

 

12:15

BERLIN ALEXANDERPLATZ

183 min

https://hiff.fi/elokuvat/berlin-alexanderplatz/

16:00

TIIKERIT

116 min

https://hiff.fi/elokuvat/tiikerit/

19:00

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

126 min

https://hiff.fi/elokuvat/judas-and-the-black-messiah/

21:45

RELIC

89 min

https://hiff.fi/elokuvat/relic/

 

KINOPALATSI 2

 

13:45

SCHOOLGIRLS

97 min

https://hiff.fi/elokuvat/schoolgirls/

16:15

SEPTET: THE STORY OF HONG KONG

113 min

https://hiff.fi/elokuvat/septet-the-story-of-hong-kong/

19:15

INVISIBLE DEMONS – TUHON MERKIT

70 min

https://hiff.fi/elokuvat/invisible-demons-tuhon-merkit/

21:30

BREAKING SURFACE

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/breaking-surface/

 

KINOPALATSI 7

 

12:45

ZAPPA

129 min

https://hiff.fi/elokuvat/zappa/

15:30

MARTIN EDEN

129 min

https://hiff.fi/elokuvat/martin-eden/

18:30

NEVER GONNA SNOW AGAIN

113 min

https://hiff.fi/elokuvat/never-gonna-snow-again/

21:15

GRITT

118 min

https://hiff.fi/elokuvat/gritt/

 

KINOPALATSI 8

 

13:00

POLY STYRENE: I AM A CLICHÉ

89 min

https://hiff.fi/elokuvat/poly-styrene-i-am-a-cliche/

15:15

FLEE

83 min

https://hiff.fi/elokuvat/flee/

18:00

RONNIE WOOD: SOMEBODY UP THERE LIKES ME

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/ronnie-wood-somebody-up-there-likes-me/

20:30

TAILOR

99 min

https://hiff.fi/elokuvat/tailor/

 

KINOPALATSI 9

 

13:30

CRYPTOZOO

90 min

https://hiff.fi/elokuvat/cryptozoo/

15:45

TYTÖT – PIDETÄÄN PALLO

70 min

https://hiff.fi/elokuvat/tytot-pidetaan-pallo/

18:15

THE PINK CLOUD

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-pink-cloud/

21:00

P.S. BURN THIS LETTER PLEASE

106 min

https://hiff.fi/elokuvat/p-s-burn-this-letter-please/

 

KINOPALATSI 10

 

13:30

CANNON ARM AND THE ARCADE QUEST

97 min

https://hiff.fi/elokuvat/cannon-arm-and-the-arcade-quest/

15:45

THE DISSIDENT

112 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-dissident/

18:15

PASSION

92 min

https://hiff.fi/elokuvat/passion/

20:45

SLALOM

92 min

https://hiff.fi/elokuvat/slalom/

 

MAXIM 1

 

13:45

SHIRLEY

107 min

https://hiff.fi/elokuvat/shirley/

16:00

WHEEL OF FORTUNE AND FANTASY

212 min

https://hiff.fi/elokuvat/wheel-of-fortune-and-fantasy/

20:45

THE PEOPLE UPSTAIRS

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-people-upstairs/

 

MAXIM 2

 

14:00

THE GIRL AND THE SPIDER

99 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-girl-and-the-spider/

16:15

EATNAMEAMET – HILJAINEN TAISTELUMME

74 min

https://hiff.fi/elokuvat/eatnameamet-hiljainen-taistelumme/

18:15

HIVE

84 min

https://hiff.fi/elokuvat/hive/

20:15

ALMA

100 min

https://hiff.fi/elokuvat/alma/

 

FINNKINO ITIS 7

 

18:00

CAPTAINS OF ZAATARI

73 min

https://hiff.fi/elokuvat/captains-of-zaatari/

20:00

NIGHT OF THE KINGS

 

93 min

https://hiff.fi/elokuvat/night-of-the-kings/

 

FINNKINO ITIS 8

 

18:00

NINJABABY

103 min

https://hiff.fi/elokuvat/ninjababy/

20:30

HELLO WORLD

87 min

https://hiff.fi/elokuvat/hello-world/

 

 

 

 

Maanantai 20.9.

 

KINOPALATSI 1

 

14:15

GAIA

96 min

https://hiff.fi/elokuvat/gaia/

16:30

ZOLA

86 min

https://hiff.fi/elokuvat/zola/

19:00

APPLES

91 min

https://hiff.fi/elokuvat/apples/

21:30

KAJILLIONAIRE

104 min

https://hiff.fi/elokuvat/kajillionaire/

 

KINOPALATSI 2

 

16:15

BREAKING SURFACE

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/breaking-surface/

21:15

UNDER THE OPEN SKY

126 min

https://hiff.fi/elokuvat/under-the-open-sky/

 

KINOPALATSI 7

 

16:00

SOFTIE

96 min

https://hiff.fi/elokuvat/softie/

18:15

ZAPPA

129 min

https://hiff.fi/elokuvat/zappa/

21:00

THE NOWHERE INN

91 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-nowhere-inn/

 

KINOPALATSI 8

 

18:00

THE DROVER’S WIFE

– THE LEGEND OF MOLLY JOHNSON

 

109 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-drovers-wife-the-legend-of-molly-johnson/

20:30

BAD HAIR

102 min

https://hiff.fi/elokuvat/bad-hair/

 

KINOPALATSI 9

 

18:30

P.S. BURN THIS LETTER PLEASE

106 min

https://hiff.fi/elokuvat/p-s-burn-this-letter-please/

20:45

DAVID BYRNE’S AMERICAN UTOPIA

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/david-byrnes-american-utopia/

 

KINOPALATSI 10

 

18:30

HONEY CIGAR

100 min

https://hiff.fi/elokuvat/honey-cigar/

20:45

LUZZU

94 min

https://hiff.fi/elokuvat/luzzu/

 

MAXIM 1

 

16:00

THE SLEEPWALKERS

107 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-sleepwalkers/

18:15

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

126 min

https://hiff.fi/elokuvat/judas-and-the-black-messiah/

20:45

QUO VADIS, AIDA?

101 min

https://hiff.fi/elokuvat/quo-vadis-aida/

 

 

MAXIM 2

 

16:15

DEAR COMRADES!

121 min

https://hiff.fi/elokuvat/dear-comrades/

18:45

IKUISEEN RAUHAAN

80 min

https://hiff.fi/elokuvat/ikuiseen-rauhaan/

20:30

THE LAST SHELTER

85 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-last-shelter/

 

Tiistai 21.9.

 

KINOPALATSI 1

 

14:00

SWAN SONG

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/swan-song/

16:30

WOLFWALKERS

103 min

https://hiff.fi/elokuvat/wolfwalkers/

19:00

THE MAN WHO SOLD HIS SKIN

104 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-man-who-sold-his-skin/

21:30

ZOLA

86 min

https://hiff.fi/elokuvat/zola/

 

KINOPALATSI 2

 

18:45

SCHOOLGIRLS

97 min

https://hiff.fi/elokuvat/schoolgirls/

21:15

ABSOLUTE DENIAL

71 min

https://hiff.fi/elokuvat/absolute-denial/

 

KINOPALATSI 7

 

16:00

NEVER GONNA SNOW AGAIN

113 min

https://hiff.fi/elokuvat/never-gonna-snow-again/

18:30

LAN YU

86 min

https://hiff.fi/elokuvat/lan-yu/

21:00

MARTIN EDEN

129 min

https://hiff.fi/elokuvat/martin-eden/

 

KINOPALATSI 8

 

18:00

BAD HAIR

102 min

https://hiff.fi/elokuvat/bad-hair/

20:30

RONNIE WOOD: SOMEBODY UP THERE LIKES ME

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/ronnie-wood-somebody-up-there-likes-me/

 

KINOPALATSI 9

 

17:45

THE PINK CLOUD

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-pink-cloud/

20:45

CRYPTOZOO

90 min

https://hiff.fi/elokuvat/cryptozoo/

 

KINOPALATSI 10

 

18:15

CANNON ARM AND THE ARCADE QUEST

97 min

https://hiff.fi/elokuvat/cannon-arm-and-the-arcade-quest/

20:45

THE DISSIDENT

112 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-dissident/

 

MAXIM 1

 

14:00

TAILOR

99 min

https://hiff.fi/elokuvat/tailor/

16:15

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

126 min

https://hiff.fi/elokuvat/judas-and-the-black-messiah/

18:45

SOME KIND OF HEAVEN

81 min

https://hiff.fi/elokuvat/some-kind-of-heaven/

20:45

THE SLEEPWALKERS

107 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-sleepwalkers/

 

MAXIM 2

 

14:30

HIVE

84 min

https://hiff.fi/elokuvat/hive/

16:30

AFTER LOVE

89 min

https://hiff.fi/elokuvat/after-love/

18:30

NÄIN PILVET KUOLEVAT

80 min

https://hiff.fi/elokuvat/nain-pilvet-kuolevat/

20:30

DEAR COMRADES!

121 min

https://hiff.fi/elokuvat/dear-comrades/

 

Keskiviikko 22.9.

 

KINOPALATSI 1

 

14:15

ABSOLUTE DENIAL

71 min

https://hiff.fi/elokuvat/absolute-denial/

16:00

MEMORIA

136 min

https://hiff.fi/elokuvat/memoria/

19:00

BALLAD OF A WHITE COW

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/ballad-of-a-white-cow/

21:30

CALAMITY

85 min

https://hiff.fi/elokuvat/calamity/

 

KINOPALATSI 2

 

14:00

TYTÖT – PIDETÄÄN PALLO

70 min

https://hiff.fi/elokuvat/tytot-pidetaan-pallo/

15:45

BAD LUCK BANGING OR LOONY PORN

106 min

https://hiff.fi/elokuvat/bad-luck-banging-or-loony-porn/

18:30

UNDER THE OPEN SKY

126 min

https://hiff.fi/elokuvat/under-the-open-sky/

21:15

A TASTE OF HUNGER

104 min

https://hiff.fi/elokuvat/a-taste-of-hunger/

 

KINOPALATSI 7

 

16:15

RELIC

89 min

https://hiff.fi/elokuvat/relic/

18:15

HELLO WORLD

87 min

https://hiff.fi/elokuvat/hello-world/

20:45

NEVER GONNA SNOW AGAIN

113 min

https://hiff.fi/elokuvat/never-gonna-snow-again/

 

KINOPALATSI 8

 

18:00

POLY STYRENE: I AM A CLICHÉ

89 min

https://hiff.fi/elokuvat/poly-styrene-i-am-a-cliche/

20:30

THE DROVER’S WIFE

– THE LEGEND OF MOLLY JOHNSON

 

109 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-drovers-wife-the-legend-of-molly-johnson/

 

KINOPALATSI 9

 

17:15

KOTIMAINEN KILPAILU 1

101 min

https://hiff.fi/elokuvat/kotimainen-kilpailu-1/

20:15

KOTIMAINEN KILPAILU 2

94 min

https://hiff.fi/elokuvat/kotimainen-kilpailu-2/

 

KINOPALATSI 10

 

17:15

AILEY

90 min

https://hiff.fi/elokuvat/ailey/

20:15

CANNON ARM AND THE ARCADE QUEST

97 min

https://hiff.fi/elokuvat/cannon-arm-and-the-arcade-quest/

 

 

 

MAXIM 1

 

14:00

THE MAN WHO SOLD HIS SKIN

104 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-man-who-sold-his-skin/

16:15

THE PEOPLE UPSTAIRS

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-people-upstairs/

18:00

WHAT DO WE SEE WHEN WE LOOK AT THE SKY?

150 min

https://hiff.fi/elokuvat/what-do-we-see-when-we-look-at-the-sky/

21:00

BLACK GIRL

59 min

https://hiff.fi/elokuvat/black-girl/

 

MAXIM 2

 

14:15

NORTH BY CURRENT

86 min

https://hiff.fi/elokuvat/north-by-current/

16:00

SHIRLEY

107 min

https://hiff.fi/elokuvat/shirley/

18:15

GRITT

118 min

https://hiff.fi/elokuvat/gritt/

21:15

AFTER LOVE

89 min

https://hiff.fi/elokuvat/after-love/

 

Torstai 23.9.

 

KINOPALATSI 1

 

15:30

SUPERIOR

99 min

https://hiff.fi/elokuvat/superior/

18:00

PESÄNLIKAAJAT

– ERÄÄN KIRJAKOHUN ANATOMIA

 

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/pesanlikaajat-eraan-kirjakohun-anatomia/

20:30

SWAN SONG

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/swan-song/

 

KINOPALATSI 2

 

16:15

ABSOLUTE DENIAL

71 min

https://hiff.fi/elokuvat/absolute-denial/

18:45

MOON, 66 QUESTIONS

108 min

https://hiff.fi/elokuvat/moon-66-questions/

21:15

BAD LUCK BANGING OR LOONY PORN

106 min

https://hiff.fi/elokuvat/bad-luck-banging-or-loony-porn/

 

KINOPALATSI 7

 

16:00

THE PINK CLOUD

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-pink-cloud/

18:30

NEVER GONNA SNOW AGAIN

113 min

https://hiff.fi/elokuvat/never-gonna-snow-again/

21:00

LAN YU

86 min

https://hiff.fi/elokuvat/lan-yu/

 

KINOPALATSI 8

 

19:00

TEINI4NGSTI, IKUISESTI

94 min

https://hiff.fi/elokuvat/teini4ngsti-ikuisesti/

21:30

RONNIE WOOD: SOMEBODY UP THERE LIKES ME

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/ronnie-wood-somebody-up-there-likes-me/

 

KINOPALATSI 9

 

15:00

SCHOOLGIRLS

97 min

https://hiff.fi/elokuvat/schoolgirls/

17:15

KOTIMAINEN KILPAILU 3

102 min

https://hiff.fi/elokuvat/kotimainen-kilpailu-3/

20:15

KOTIMAINEN KILPAILU 4

104 min

https://hiff.fi/elokuvat/kotimainen-kilpailu-4/

 

KINOPALATSI 10

 

17:15

KOTIMAINEN KILPAILU 2

94 min

https://hiff.fi/elokuvat/kotimainen-kilpailu-2/

20:15

KOTIMAINEN KILPAILU 1

101 min

https://hiff.fi/elokuvat/kotimainen-kilpailu-1/

 

MAXIM 1

 

14:00

GRITT

118 min

https://hiff.fi/elokuvat/gritt/

16:30

QUO VADIS, AIDA?

101 min

https://hiff.fi/elokuvat/quo-vadis-aida/

18:45

THE PEOPLE UPSTAIRS

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-people-upstairs/

20:45

BLISS

91 min

https://hiff.fi/elokuvat/bliss/

 

MAXIM 2

 

15:00

CAPTAINS OF ZAATARI

73 min

https://hiff.fi/elokuvat/captains-of-zaatari/

16:45

THE GIRL AND THE SPIDER

99 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-girl-and-the-spider/

19:00

HELLO WORLD

87 min

https://hiff.fi/elokuvat/hello-world/

21:00

SHIRLEY

107 min

https://hiff.fi/elokuvat/shirley/

 

Perjantai 24.9.

 

KINOPALATSI 1

 

15:30

MARTIN EDEN

129 min

https://hiff.fi/elokuvat/martin-eden/

18:30

APPLES

91 min

https://hiff.fi/elokuvat/apples/

20:45

CRYPTOZOO

90 min

https://hiff.fi/elokuvat/cryptozoo/

 

KINOPALATSI 2

 

16:00

UNDER THE OPEN SKY

126 min

https://hiff.fi/elokuvat/under-the-open-sky/

18:45

MAIJA ISOLA

96 min

https://hiff.fi/elokuvat/maija-isola/

21:15

SEPTET: THE STORY OF HONG KONG

113 min

https://hiff.fi/elokuvat/septet-the-story-of-hong-kong/

 

KINOPALATSI 7

 

15:45

ALL LIGHT, EVERYWHERE

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/all-light-everywhere/

18:15

KEHOT, RAJAT

88 min

https://hiff.fi/elokuvat/kehot-rajat/

21:00

ZAPPA

129 min

https://hiff.fi/elokuvat/zappa/

 

KINOPALATSI 8

 

18:00

POLY STYRENE: I AM A CLICHÉ

89 min

https://hiff.fi/elokuvat/poly-styrene-i-am-a-cliche/

20:30

BETONIYÖ

96 min

https://hiff.fi/elokuvat/betoniyo/

 

KINOPALATSI 9

 

17:15

KOTIMAINEN KILPAILU 5

100 min

https://hiff.fi/elokuvat/kotimainen-kilpailu-5/

20:15

FESTIVAALIEN LEMPILAPSET

94 min

https://hiff.fi/elokuvat/festivaalien-lempilapset/

 

KINOPALATSI 10

 

17:15

KOTIMAINEN KILPAILU 4

104 min

https://hiff.fi/elokuvat/kotimainen-kilpailu-4/

20:15

KOTIMAINEN KILPAILU 3

102 min

https://hiff.fi/elokuvat/kotimainen-kilpailu-3/

 

MAXIM 1

 

16:15

THE MAN WHO SOLD HIS SKIN

104 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-man-who-sold-his-skin/

18:30

BLISS

91 min

https://hiff.fi/elokuvat/bliss/

21:00

JUDAS AND THE BLACK MESSIAH

126 min

https://hiff.fi/elokuvat/judas-and-the-black-messiah/

 

MAXIM 2

 

17:00

CAPTAINS OF ZAATARI

73 min

https://hiff.fi/elokuvat/captains-of-zaatari/

18:45

JOEN TOISELLA PUOLEN

92 min

https://hiff.fi/elokuvat/joen-toisella-puolen/

20:45

SKIES OF LEBANON

92 min

https://hiff.fi/elokuvat/skies-of-lebanon/

 

 

Lauantai 25.9.

 

KINOPALATSI 1

 

12:00

WOLFWALKERS

103 min

https://hiff.fi/elokuvat/wolfwalkers/

14:30

THE EYES OF TAMMY FAYE

126 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-eyes-of-tammy-faye/

17:30

SEPTET: THE STORY OF HONG KONG

113 min

https://hiff.fi/elokuvat/septet-the-story-of-hong-kong/

20:15

THE DROVER’S WIFE

– THE LEGEND OF MOLLY JOHNSON

 

109 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-drovers-wife-the-legend-of-molly-johnson/

 

KINOPALATSI 2

 

13:45

CANNON ARM AND THE ARCADE QUEST

97 min

https://hiff.fi/elokuvat/cannon-arm-and-the-arcade-quest/

15:45

R&A SHORTS – PALKINTONÄYTÖS

 

 

18:45

THE NOWHERE INN

91 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-nowhere-inn/

21:15

MEMORIA

136 min

https://hiff.fi/elokuvat/memoria/

 

KINOPALATSI 7

 

13:45

LYHYTTÄ TOISELLA TASOLLA

94 min

https://hiff.fi/elokuvat/lyhytta-toisella-tasolla/

16:15

SKÁBMAGOVAT ČÁJEHA:

LYHYTELOKUVIA SAAMENMAALTA

 

73 min

https://hiff.fi/elokuvat/skabmagovat-cajeha-lyhytelokuvia-saamenmaalta/

18:30

ANIMAATION JUHLAA!

76 min

https://hiff.fi/elokuvat/animaation-juhlaa/

21:00

NIGHT VISIONS ESITTÄÄ

89 min

https://hiff.fi/elokuvat/night-visions-esittaa/

 

 

 

KINOPALATSI 8

 

13:00

RONNIE WOOD: SOMEBODY UP THERE LIKES ME

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/ronnie-wood-somebody-up-there-likes-me/

15:30

CALAMITY

85 min

https://hiff.fi/elokuvat/calamity/

18:00

BAD HAIR

102 min

https://hiff.fi/elokuvat/bad-hair/

20:30

HÖLMÖ NUORI SYDÄN

102 min

https://hiff.fi/elokuvat/holmo-nuori-sydan/

 

KINOPALATSI 9

 

13:15

PESÄNLIKAAJAT

– ERÄÄN KIRJAKOHUN ANATOMIA

 

82 min

https://hiff.fi/elokuvat/pesanlikaajat-eraan-kirjakohun-anatomia/

16:00

IHMINEN > LUONTO?

86 min

https://hiff.fi/elokuvat/ihminen-luonto/

18:15

DAVID BYRNE’S AMERICAN UTOPIA

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/david-byrnes-american-utopia/

20:45

TRAUMOISTA JA SOVITUKSESTA

80 min

https://hiff.fi/elokuvat/traumoista-ja-sovituksesta/

 

KINOPALATSI 10

 

13:15

KOTIMAINEN KILPAILU 5

100 min

https://hiff.fi/elokuvat/kotimainen-kilpailu-5/

16:00

EUROTRIPPEJÄ

85 min

https://hiff.fi/elokuvat/eurotrippeja/

18:15

AILEY

90 min

https://hiff.fi/elokuvat/ailey/

20:45

PERHE ON…

79 min

https://hiff.fi/elokuvat/perhe-on/

 

MAXIM 1

 

13:45

MY SALINGER YEAR

101 min

https://hiff.fi/elokuvat/my-salinger-year/

16:00

BLISS

91 min

https://hiff.fi/elokuvat/bliss/

18:30

I’M YOUR MAN

105 min

https://hiff.fi/elokuvat/im-your-man/

20:45

TAILOR

99 min

https://hiff.fi/elokuvat/tailor/

 

MAXIM 2

 

14:00

HELLO WORLD

87 min

https://hiff.fi/elokuvat/hello-world/

16:15

SOUAD

102 min

https://hiff.fi/elokuvat/souad/

18:15

EATNAMEAMET – HILJAINEN TAISTELUMME

74 min

https://hiff.fi/elokuvat/eatnameamet-hiljainen-taistelumme/

20:30

BLIND AMBITION

96 min

https://hiff.fi/elokuvat/blind-ambition/

 

Sunnuntai 26.9.

 

KINOPALATSI 1

 

12:00

MEMORIA

136 min

https://hiff.fi/elokuvat/memoria/

15:00

BERLIN ALEXANDERPLATZ

183 min

https://hiff.fi/elokuvat/berlin-alexanderplatz/

18:45

UNDER THE OPEN SKY

126 min

https://hiff.fi/elokuvat/under-the-open-sky/

21:30

WHEN I’M DONE DYING

87 min

https://hiff.fi/elokuvat/when-im-done-dying/

 

 

KINOPALATSI 2

 

13:45

A GLITCH IN THE MATRIX

108 min

https://hiff.fi/elokuvat/a-glitch-in-the-matrix/

16:15

CALAMITY

85 min

https://hiff.fi/elokuvat/calamity/

18:30

P.S. BURN THIS LETTER PLEASE

106 min

https://hiff.fi/elokuvat/p-s-burn-this-letter-please/

21:15

ABSOLUTE DENIAL

71 min

https://hiff.fi/elokuvat/absolute-denial/

 

KINOPALATSI 7

 

13:30

FESTIVAALIEN LEMPILAPSET – ANIMOIDUSTI!

65 min

https://hiff.fi/elokuvat/festivaalien-lempilapset-animoidusti/

15:15

AFRICAN EXPRESS – LYHÄRIPYSÄKKI

79 min

https://hiff.fi/elokuvat/african-express-lyharipysakki/

17:30

MARTIN EDEN

129 min

https://hiff.fi/elokuvat/martin-eden/

21:00

BARRIKADEILLA TAVATAAN!

90 min

https://hiff.fi/elokuvat/barrikadeilla-tavataan/

 

KINOPALATSI 8

 

13:00

THE DROVER’S WIFE

– THE LEGEND OF MOLLY JOHNSON

 

109 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-drovers-wife-the-legend-of-molly-johnson/

15:30

THE DISSIDENT

112 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-dissident/

18:15

HIT THE ROAD

93 min

https://hiff.fi/elokuvat/hit-the-road/

20:30

BAD HAIR

102 min

https://hiff.fi/elokuvat/bad-hair/

 

KINOPALATSI 9

 

13:15

NASTJA SÄDE RÖNKKÖ

– PEHMEITÄ TARINOITA HAJOAMISESTA

 

61 min

https://hiff.fi/elokuvat/nastja-sade-ronkko-pehmeita-tarinoita-hajoamisesta/

15:45

QUEER-KATSEITA

85 min

https://hiff.fi/elokuvat/queer-katseita/

18:00

CRYPTOZOO

90 min

https://hiff.fi/elokuvat/cryptozoo/

20:45

THE NOWHERE INN

91 min

https://hiff.fi/elokuvat/the-nowhere-inn/

 

KINOPALATSI 10

 

13:15

ALMA

100 min

https://hiff.fi/elokuvat/alma/

15:45

CANNON ARM AND THE ARCADE QUEST

97 min

https://hiff.fi/elokuvat/cannon-arm-and-the-arcade-quest/

18:00

KUIDAS KÄSI KÄIB?

78 min

https://hiff.fi/elokuvat/kuidas-kasi-kaib-dokumentteja-virosta/

20:45

WHAT DO WE SEE WHEN WE LOOK AT THE SKY?

150 min

https://hiff.fi/elokuvat/what-do-we-see-when-we-look-at-the-sky/

 

MAXIM 1

 

13:30

WHEEL OF FORTUNE AND FANTASY

212 min

https://hiff.fi/elokuvat/wheel-of-fortune-and-fantasy/

16:00

MOON, 66 QUESTIONS

108 min

https://hiff.fi/elokuvat/moon-66-questions/

18:15

BLIND AMBITION

96 min

https://hiff.fi/elokuvat/blind-ambition/

20:30

KAJILLIONAIRE

104 min

https://hiff.fi/elokuvat/kajillionaire/

 

 

 

MAXIM 2

 

14:45

SPRING BLOSSOM

73 min

https://hiff.fi/elokuvat/spring-blossom/

16:30

IKUISEEN RAUHAAN

80 min

https://hiff.fi/elokuvat/ikuiseen-rauhaan/

18:45

AFTER LOVE

89 min

https://hiff.fi/elokuvat/after-love/

20:45

BLISS

91 min

https://hiff.fi/elokuvat/bliss/